Kuruluş Amacı

İslam Dünyasının hak ve çıkarlarını korumak, üye ülkeler arasında işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla 25 Eylül 1969 tarihinde kurulmuştur.

Ülkemiz Teşkilatın;

-bir Daimi Komitesine;

  • İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)

- iki alt kuruluşuna;

  • İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC)
  • İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)

-ve üç ilgili kuruluşuna;

  • İslam İşbirliği Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF-DC)
  • İslam Ülkeleri Müşavirler Federasyonu (FCIC)
  • İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC)

ev sahipliği yapmaktadır. Söz konusu kuruluşlar ve Komite görev yönergeleri çerçevesinde üye ülkeler arasındaki işbirliğini artırmaya yönelik çeşitli projeler üretmekte ve mevcut projelere destek vermektedir.

 

Üye Ülkeler

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Brunei, Burkina-Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Endonezya, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gine, Gine Bissau, Guyana, Irak, İran, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kornorlar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Surinam, Suudi Arabistan, Tacikistan, Togo, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Uganda, Umman, Ürdün, Yemen, Suriye (Üyeliği 14-15 Ağustos tarihlerinde düzenlenen IV. Olağanüstü İTT Zirvesi’nde askıya alınmıştır.)

Gözlemci ülkeler: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Kıbrıs Türk Devleti adıyla), Bosna-Hersek, Orta Afrika Cumhuriyeti, Rusya, Tayland.

 

KOSGEB’in Gerçekleştirdiği Çalışmalar

İslam Kalkınma Bankası (IDB) Türkiye Ofisi ile koordinasyon içinde, İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelere yönelik çalışmalarda işbirliği ve koordinasyon sağlamaya yönelik çalışmalara devam edilmektedir. İslam Kalkınma Bankası’ndan Girişimcilik Zirvesi ve Endonezya bilgi paylaşımı programları için destek almaya yönelik hazırlık faaliyetlerine başlanmıştır. Ayrıca SESRIC ve IDB ) işbirliğinde Libya’nın kalkınmasına yönelik faaliyetlere katık ve katılım sağlanmaktadır.