İşlem yapılıyor. Lütfen bekleyiniz.
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Yan Menü
Endonezya KOBİ’lerine KOSGEB Desteği
Endonezya KOBİ’lerine KOSGEB Desteği

Türkiye-Endonezya arasında geçtiğimiz yıl imzalanan mutabakat zaptı kapsamında gerçekleşen heyetler arası görüşmelerde nihai sonuca ulaşıldı. Toplantıda, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği yapılması hususunda ortak karara varıldı.

Türkiye ve Endonezya KOBİ’leri arasında ticari işbirliğinin sürdürülmesi, teknik destek ve eğitim sağlanması amacıyla Ülkemize gelen Endonezya ticaret heyeti temaslarını tamamladı. Ankara’da üç gün süren toplantı neticesinde iki ülke KOBİ’leri arasında faaliyetlere biran önce başlatılması kararlaştırıldı.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Endonezya KOBİ’lerden Sorumlu Ticaret Odası (KADIN UMKM) Başkanı Deibel Effendi, Başkan Yardımcısı Adriyansyah Miraza ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. İki ülke arasında geçtiğimiz yıl imzalanan mutabakat zaptı kapsamında Endonezya heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Biçer, KOSGEB’in yapısı, misyonu ve uluslararası faaliyetleri hakkında bilgi sundu.

Endonezya Ticaret Odası Başkanı Effendi gerçekleşen temasların Türkiye ve Endonezya’lı KOBİ’lere büyük imkan sunacağını belirterek, ülkelerinde yaklaşık 60 Milyon KOBİ’nin faaliyet gösterdiğini ve iki ülke ekonomisinin kalkınmasına geniş katkı sağlayacağını söyledi. Effendi, Türkiye ile Endonezya KOBİ’leri arasında ticaret hacmini arttırmak istediklerini de dikkat çekti.

KOSGEB İdaresi Başkanlığı ile Endonezya KOBİ’lerden Sorumlu Ticaret Odası arasında  28 Eylül 2016 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamında 6-8 Mart’ta Ankara’da üç gün süren heyetlerarası görüşmede, halı - kilim, el sanatları, mobilya, tekstil (batik giyim eşyası, tesettür giyim) sektörlerinde işbirliği gidilmesi kararlaştırıldı. Görüşmede ayrıca, 2017 yılında uzman değişimi, işbaşı teknik eğitim programları ve saha ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi de değerlendirmeye alındı.

Endonezya heyeti Türkiye’deki temasları çerçevesinde, KOSGEB’in yapısı, işlevi ve faaliyetlerine yönelik bilgi alış/verişinin yanı sıra, planlanan iş birliği alanlarıyla ilgili olarak İslam Kalkınma Bankası, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi yetkileri ile görüşmeler gerçekleştirildi.


Tarih: 09 Mart 2017
GALERİ