İşlem yapılıyor. Lütfen bekleyiniz.
SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
Yan Menü
Somalili Gençlere KOSGEB Tecrübesi Aktarıldı
Somalili Gençlere KOSGEB Tecrübesi  Aktarıldı

Somali’deki gençler KOSGEB’in KOBİ ve Girişimcilik alanındaki deneyimlerinden faydalanarak iş yerlerini kuracak.

Somali Demokratik Cumhuriyeti Ticaret Ataşesi Yusuf Ahmed Hassan mahiyetinde, Somalili Göçmen Eğitim Merkezi Yöneticisi Habiba Harun ve Somali Ticaret Komitesi üyesi Haviva KOSGEB’i ziyaret etti.

KOSGEB’i tanımak ve potansiyel iş birliği alanları hakkında görüşmek üzere düzenlenen programda, Türkiye’nin Somali’ye yaptığı altyapı yatırımları ve yardımları nedeniyle müteşekkir olduklarını belirten Yusuf Ahmed Hasan, gençler için KOSGEB ile ortak bir proje yapmak istediklerini belirtti.

Somali’deki kuraklık ve açlıktan bahsedilen ziyarette, Habiba Harun; nüfusun %51’inin gençlerden oluştuğunu, ülkenin terör, işsizlik ve açlık gibi problemlerle baş edemediğini söyledi.  Eğitimli gençlerin iş bulamaması nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk ettiklerini, bir kısmının El Şebab terör örgütüne katıldığını vurguladı.

Habiba Harun, ABD Minnesota eyaletinde Somalili gençlere yönelik bir eğitim merkezinde kariyer danışmanlığı yaptığını, dil öğretimi, mülakat teknikleri ve iş bulma konusunda eğitimler verdiklerini ifade ederek, Somali’de de böyle bir merkezin kurulmasını istediklerini ifade etti. Somali’de Hükümet yardımıyla kurulacak eğitim merkezinde gençlere girişimcilik eğitimleri vererek, kendi işlerini kurmalarını sağlamak ve sürdürülebilir bir istihdam planı hazırlamayı hedeflediklerini belirtti. Bu konuda KOSGEB ile iş birliği yapmak istediklerini belirten heyet yetkilileri, KOSGEB’in KOBİ’ler ve Girişimcilik alanındaki deneyimlerinden istifade etmek istediklerini bildirerek, mali ve teknik yardım talebinde bulundular.

KOSGEB’in misyonu ve uluslararası faaliyetleri hakkında bilgi veren KOSGEB yetkilileri, imzalanan Mutabakat Zaptlarının çalışma ziyaretleri, bilgi paylaşımı, kurumsal kapasitenin artırılması, teknik eğitim desteği ve B2B faaliyetleriyle ülkeler arasındaki iş birliklerine katkı sağladıklarını ifade etti. KOSGEB’in, resmi kanallarla gerçekleştirilecek ve detaylandırılacak bir program talebi çerçevesinde her türlü desteğe hazır olduğu belirtildi.


Tarih: 03 Nisan 2017
GALERİ