Bakan Özlü, KOBİGEL Destek Programına Başvurmaları İçin KOBİ’lere Çağrıda Bulundu
Tarih: 26 Eylül 2017

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOSGEB KOBİ Gelişim Destek Programı başvurularının 20 Ekimde sona ereceğini hatırlatarak, Özellikle orta ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ'lerin bu destek programını bir kez daha gözden geçirmelerini istedi.

Ankara’da düzenlenen, 1. KOBİ'ler ve Bilişim Kongresi'ne katılan Özlü, Bilanço usulünde defter tutan, orta ve yüksek teknolojili imalat sektöründeki KOBİ'lerin 11 Eylül - 20 Ekim tarihlerin arasında programa başvurabileceklerini belirterek, "Bu programda, bilişim teknolojisi altyapısını güçlendirmek isteyen KOBİ'lere tam destek veriyoruz. Özellikle orta ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ'lerimize, önemli bir finansman desteği sağlıyoruz. Sizlerden isteğim KOBİ Gelişim Destek Programı'nı ayrıntılı olarak incelemeniz... Projelerinizi hazırlayın ve bize gelin." diye konuştu

KOBİ'lerin bilişim, teknoloji Ar-Ge ve inovasyonla buluşmasının önemine işaret eden Özlü, aynı zamanda bu kavramların üretim ve satışın vazgeçilmez unsuru olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Özlü, KOBİ'lerin bir anlamda Türk ekonomisinin lokomotifi olduğunun altını çizerek, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisindeki yerini anlattı. KOSGEB’in sıfır faizli işletme kredisi kapsamında, 274 bin 279 işletmeye 6,7 milyar lira destek verdiklerini hatırlattı.


"Yeni sanayi devrimini ve anlayışını teknoloji ve bilimin geleceğine dönük bütün hedeflerimizin merkezine koymak zorundayız”

Türkiye’de 48 milyon kişinin her gün internete bağlandığını, 47 milyon kişinin aktif olarak sosyal medyayı kullandığını bildiren Özlü, insanların yüzde 95’nin cep telefonu sahibi olduğunu, cep telefonu kullananların yüzde 75’inin akıllı telefonları tercih ettiğini, dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanımının ise yüzde 51 oranında olduğunu ifade etti. Özlü, "Tüm bu rakamlar bilginin girdi olarak kullanıldığını, tüm ticari girişimlerin yapısının değiştiğini göstermektedir" dedi.
"2016 yılı verilerine göre ülkemizde bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam pazar hacmi 94,3 milyar liraya ulaşmış bulunuyor" diyen Özlü, "Sektörün ihracatı ise bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak 3.1 milyar lira seviyesinde gerçekleşmiştir. İhracatımızın 2 milyar liralık kısmı yazılımdan gelmiştir. Bu rakamlar elbette yeterli değildir. 4. Sanayi devriminin hayatımıza girdiğini düşünürsek bilişimde ve yazılımda büyük bir sıçrama yapmak zorundayız. Yeni sanayi devrimini ve anlayışını teknoloji ve bilimin geleceğine dönük bütün hedeflerimizin merkezine koymak zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından Sheraton Otel'de düzenlenen 1. KOBİ'ler ve Bilişim Kongresi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Gürsel Baran, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve İşletme temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

 

Galeri