“Ankara AB’ye Hazırlanıyor Projesi” çerçevesinde AB tarafından ülkemize sağlanan desteklere ilişkin tematik proje hazırlama eğitimleri düzenlenmesi planlanmaktadır.

Söz konusu eğitimler arasında ülkemizde genel koordinasyonu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabet Edebilirlik ve Yenilik Programı (CIP) altındaki Eko-İnovasyon Çağrısı da yer almakta olup,  29 Haziran 2012 tarihinde çağrıya ilişkin proje yazımı ile ilgili bir eğitim verilecektir. Çağrı kapsamında;

  • Daha  çevre dostu ürünlerin, süreçlerin ve hizmetlerin sunulması gibi eko-inovasyon alanlarında yeni ve entegre yaklaşımların benimsenmesi,
  • Piyasaya erişim engellerini kaldırarak çevre dostu çözümlerin piyasada kullanımını teşvik etmektir. Çözümlerden kasıt yüksek katma değerli ürünler, süreçler, teknoloji ve hizmetler,
  • KOBİ?lerin inovasyon kapasitelerinin artması hedeflenmektedir.

Bu hedefler çerçevesinde de materyal geri dönüşümü, sürdürülebilir inşaat ürünleri, yiyecek ve içecek sektörü ve su sektörü,  işletmelerin yeşillendirilmesi alanları önceliklendirilmiştir.

“Eko-İnovasyon Pilot Projeler ve Piyasa İhtiyaçlarına Cevap Veren Projeler Teklif Çağrısı 2012” dokümanı ekte yer almaktadır. Konuyla ilgili detaylı bilgiye Bakanlığın  http://ab.sanayi.gov.tr/Pages.aspx?pageID=591&lng=tr  ve KOSGEB’in http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Duyurular.aspx?ref=29&refContent=438 sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları tarafından yapılacak olan bilgilendirme, 29 Haziran 2012 tarihinde Ankara Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleşecektir. Eğitim programı ekte verilen “Eko-İnovasyon Programı Bilgi Günü”ne katılım sağlanmak istenmesi durumunda ekte yer alan ve www.ab.gov.tr (AB Süreci ve İllerimiz – Ankara AB’ye Hazırlanıyor Projesi) internet adresinden de erişim sağlanabilen katılımcı formunun doldurularak en geç 27 Haziran 2012 tarihine kadar egitim@aso.org.tr e-posta adresine veya 0312 417 52 05 faks numarasına iletilmesi beklenmektedir.

Söz konusu teklif çağrısına yönelik geliştirilen proje fikirleri olması durumunda, ekte verilen ve www.ab.gov.tr (AB Süreci ve İllerimiz – Ankara AB’ye Hazırlanıyor Projesi) adresinden de elektronik olarak erişimi mümkün olan Proje Fikri Formunun doldurularak en geç 21 Haziran 2012 tarihine kadar ekarakulak@ab.gov.tr e-posta adresine iletilmesi gerekmektedir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, uygun bulunan proje fikri sahipleri ile eğitim sonrasında ikili görüşmeler yapılacaktır.

Eko İnovasyon Katılımcı Formunu indirmek için tıklayın...
Eko İnovasyon Proje Fikri Formunu indirmek için tıklayın...

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2012