AB IPA projesi kapsamında Müdürlüğümüzün faydalanıcısı olduğu Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Modelleme Merkezi  (GETHAM) projesi 7 Milyon Euro’yu aşan bir bütçeyle kurulmuş olup, KOBİ’ler arasında, endüstriyel tasarım ve ürün geliştirme konularında hizmet vermenin yanı sıra son teknoloji ekipman, yazılım ve uzman çalışanları sayesinde bölgedeki KOBİ’lere tasarım danışmanlığı ve ürün geliştirme alanında gerekli eğitimlerin verilmesini de kapsamaktadır. GETHAM Merkezi 2018 Mart ayından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca Merkez yeni Tasarımcılar yetiştirmeye yönelik olarak 15 işliği ile yeni tasarımcılara da hizmet vermektedir.

GETHAM Projesi ile hedef bölgenin rekabet gücünün arttırılması, sosyoekonomik gelişimine katkıda bulunulması ve KOBİ ve girişimcilerin inovasyon kapasitelerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Proje ile ilk ana hedef il Gaziantep olup, ikincil hedef iller olan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Osmaniye ve Şanlıurfa’da ve üçüncül hedef iller olan Kayseri, Malatya, Van ve Diyarbakır’da bulunan KOBİ’ler ve tasarımcılar hedeflenmektedir.

Program otoritesi Bakanlık, Başkanlığımız, KOSGEB Gaziantep İl Müdürlüğü ve GTO arasında yapılan görüşmeler sonucu GETHAM’ın sürdürülebilirliği için GTO’nun kuracağı bir şirket olması uygun görülmüştür. 02.01.2018 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası tarafından GETHAM Tasarım ve Modelleme Merkezi A.Ş. kurulmuştur.

KOSGEB ile Gaziantep Ticaret Odası arasında GETHAM Sürdürülebilirlik Aşaması İşbirliği Protokolü imzalanarak, İşletici şirketin, GETHAM’ın projede yer alan strateji ve hedefleri ile uygunluğunu değerlendirmek ve yönlendirmek üzere bir danışma kurulunun oluşturulması ve Başkanlığımız ve Gaziantep Ticaret Odası tarafından belirlenen üye/üyelerce temsil edilmesi uygun görülmüştür.

KOSGEB Gaziantep İl Müdürlüğü ile Gaziantep Ticaret Odası proje ortaklığında kurulan GETHAM’ın resmi açılış töreni 18.10.2018 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. GETHAM’ın Gaziantep KÜSGET Bölgesindeki hizmet binasında gerçekleştirilen törene Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, KOSGEB Başkanı Prof.Dr. Cevahir Uzkurt, Gaziantep Milletvekilleri, Belediye Başkanları, çok sayıda davetli ve GTO üyesi de katılım sağladı.

KOSGEB, İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında GETHAM Tasarım ve Modelleme Merkezi A.Ş.’den alınacak her bir ürün tasarımı için destek üst limiti 2.000 (iki bin) TL ve Program süresince desteğin üst limiti 25.000 (yirmi beş bin) TL olmak üzere destek vermektedir.

 

Gaziantep Bölgesel Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi (GETHAM), Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, Gaziantep Ticaret Odası ve KOSGEB Gaziantep İl Müdürlüğü’nün ortak olarak yürütmüş oldukları proje olup ve beraberinde  ilk bölgesel tasarım merkezi niteliği taşıyan firma haline getirilmiştir.

GETHAM, öncü merkez bünyesinde işletmelerimize ve girişimcilerimize, Tasarım ve Ürün Geliştirme, Pazarlama ve İletişim Tasarımı, Gelişmiş Modelleme ve Gelişmiş Üretim Laboratuvarı ile Tasarım İnkübasyon olmak üzere dört ana birimle hizmet sunmaktadır.

  1. Birim - GETHAM Stüdyo: KOBİ müşterilerine yönelik tasarım danışmanlığı vermektedir;
  2. Birim - GETHAM Fabrika: Müşterilere olduğu yerde kiralanabilen son teknolojiye sahip geniş bir yelpazedeki donanımı sağlayarak müşterilerin yeni ürünleri prototip haline getirmesine ve test etmesine yardımcı olacaktır; Takı tasarım, Deri tasarım, Tersine mühendislik,3 boyutlu yazıcı, silikon kalıplama, CNC Router, Beş eksenli CNC ve Elektronik devre tasarımı Laboratuvarından oluşmaktadır ve Gelişmiş Modelleme ve Gelişmiş Üretim konusunda hizmet vermektedir.
  3. Birim - GETHAM Ajans: Müşterilerine pazarlama, ambalaj ve tanıtım konusunda görsel açıdan yardım sağlamaktadır;

4.Birim - GETHAM Start-Ups: İnkübatör birimi oluşturarak, genç tasarımcıları ve tasarım odaklı ürün fikirleri olan girişimcileri desteklemek ve onların kendilerini yerel firmalara tanıtmalarına yardımcı olmak üzere destek sağlama amacıyla kurulmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019