Covid – 19 salgınından etkilenen mikro ve küçük işletmelere (MKİ) yönelik olarak; “Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı” uygulanmaktadır.

Program kapsamında; son 12 aylık ortalama istihdamını koruma ve son üç yılda SGK 4A kapsamında 180 prim gününden fazla çalışmamış üniversite ya da mesleki / teknik lise mezunu yeni personeli 12 ay boyunca istihdam etme taahhüdü karşılığında, yeni istihdam edilecek her bir personel için MKİ’lere faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecektir. Mikro ölçekli işletmeler 2, küçük ölçekli işletmeler de 5 kişiye kadar bu destekten yararlanabilecektir.

 

  • Yeni (Dördüncü) Başvuru Dönemi İlan Edildi (2022 Temmuz)

Programın yeni (dördüncü) dönemi başvuruya açılmıştır. 

Program Bilgilendirme Sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ

Not: 2021 Aralık ayında ilan edilen üçüncü başvuru döneminde başvurusu onaylanan işletmeler, yeni (dördüncü) başvuru dönemine başvuramayacaktır. Bu dönemde herhangi bir işletmede destek kapsamında istihdam edilen personeller, dördüncü başvuru döneminde istihdam edilemeyecektir.

  • Program başvurusu onaylanan işletmelerin, şartlara uygun personel istihdam edildikten ve bu personel ile işletmenin diğer personellerinin SGK bildirimleri SGK kayıtlarına yansıdıktan sonra Ödeme Talep Formu ile ödeme talep etmesi gerekmektedir. Dördüncü dönem Ödeme Talep Formu doldurulmasına ilişkin kılavuzu indirmek için TIKLAYINIZ.

 

  • Önceki (Üçüncü) Başvuru Dönemi Ödeme Talebi Süresi Uzatıldı

2021 Aralık – 2022 Mart tarihleri arasında başvuruları alınan üçüncü başvuru döneminde program başvurusu onaylanan ancak başvuruda taahhüt ettiği personel sayısına ulaşamayan işletmeler; yeni program başvurusu yapmalarına gerek olmaksızın, mevcut (onaylı) program başvuru formunda taahhüt ettikleri personel sayısını tamamlayacak şekilde yeni personel istihdam ederek 1 Ağustos 2022'den itibaren ödeme talebinde bulunabilecektir. Üçüncü başvuru döneminin, ödeme talebi süresi revize edilmiş başvuru ve uygulama işlemleri takvimine erişmek için TIKLAYINIZ

  • Program başvurusu onaylanan işletmelerin, şartlara uygun personel istihdam edildikten ve bu personel ile işletmenin diğer personellerinin SGK bildirimleri SGK kayıtlarına yansıdıktan sonra Ödeme Talep Formu ile ödeme talep etmesi gerekmektedir. Üçüncü dönem Ödeme Talep Formu doldurulmasına ilişkin kılavuzu indirmek için TIKLAYINIZ.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2022