“Kamu desteğiyle ithal cihazın yerli üretimine başladık”
“Hem daha pratik hem de fiyat avantajı var”
Tarih: 20 Aralık 2018

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, daha önce ithal edilen tıbbi bir cihazın KOSGEB desteğiyle yerli üretimine başlandığının müjdesini verdi. Afyonkarahisar’da temaslarda bulunan KOSGEB Başkanı Uzkurt, “Üretilen ürünün hem rakip ürünlere karşı daha pratik olması hem de fiyat avantajı hasebiyle firma temsilcilerini tebrik ediyorum.” dedi.

İLAÇ HAZIRLAMA SİSTEMİ

Uzkurt, girişimcilerin taleplerini almak ve çözüm getirmek için düzenlediği il gezileri kapsamında Afyonkarahisar’daydı. KOSGEB’ten Ar-Ge İnovasyon Destek Programı çerçevesinde destek alan Biohenge Ar-Ge İnovasyon firmasını ziyaret eden Uzkurt, Total Parenteral Nütrisyon (TPN) İlaç Hazırlama Sistemi'ni inceledi.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Burada yetkililerden bilgi alan Uzkurt, KOSGEB olarak yeni dönemde KOBİ'leri güçlendirmek, bunların vasıtasıyla teknoloji üretimini tabana yaymak, yerli ve milli üretim konusunda KOBİ'leri teşvik için çok ciddi destek modellerini uygulamaya aldıklarını söyledi.

MORAL ZİYARETLERİ

Bu çerçevede Afyonkarahisar'daki KOBİ'lerin de desteklerden mümkün olduğu kadar yararlanmalarını arzu ettiklerini belirten Uzkurt, "Farkındalık oluşturmak, KOBİ'lere moral vermek amacıyla bazı firmalarımızla bir araya geleceğiz. Bugün ziyaret ettiğimiz firmamız yakın zamanda KOSGEB'den destek alarak yeni bir ürün geliştirmiş. Bu ürünü görme fırsatı bulduk. KOSGEB Başkanı olarak bu beni çok mutlu etti.” dedi.

KATMA DEĞERE DÖNÜŞÜYOR

Uzkurt, kamudan alınan destekle, daha önce ithal edilen tıbbi bir cihazın bugün tamamen yerli üretimine başladıklarının müjdesini vererek, “Gelecek öngörülerinde hem iç hem de dış piyasada önemli bir pazar hacmine ulaşmayı hedefliyorlar. Üretilen ürünün hem rakip ürünlere karşı daha pratik olması hem de fiyat avantajı hasebiyle firma temsilcilerini tebrik ediyorum. KOSGEB olarak KOBİ'lere verdiğimiz desteklerin ülkemize ciddi bir katma değere dönüşüyor olmasını sevinçle karşılıyoruz." diye konuştu.

İÇİMİZ ÇOK RAHAT

Gelecek dönemde daha fazla girişimciyi desteklemek istediklerini dile getirerek, "Afyonkarahisar'a verdiğimiz desteklerin belki 100 katının ülke ekonomisine geri döndüğünü gördük. O anlamda içimiz çok rahat. Biz teknolojik düzeyi yüksek, katma değer üreten, ihracat odaklı firmalarımızı özelikle desteklemek istiyoruz." dedi.

KOSGEB’E YENİ BAŞVURU

Firmanın biyomedikal mühendisi Aydın Coşkun, iki doçent ve 17 biyomedikal mühendisinden oluşan ekiple çalışmalarını sürdürdüklerine işaret ederek, "Gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık, başarıyla projemizi sonlandırdık. Şu anda cihazımız 7 hastanede faaliyet gösteriyor. İnşallah daha büyük, yeni cihazlar yapacağız. Amacımız, ülkemizin ihtiyacı olan cihazı üretmek. Şimdi kemoterapi cihazı için de başvurumuzu KOSGEB'e yaptık." dedi.

ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Uzkurt, daha sonra KOBİ Gelişim Destek Programı’ndan faydalanan Akkent Şekerleme’de incelemelerde bulundu. Nanopan Ahşap Kaplama’yı ziyaret eden Uzkurt, Afşar Soda Fabrikası’nı gezdi. Uzkurt daha sonra Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.

YÜKSEK TEKNOLOJİ HEDEFİ

Uzkurt, üniversite tarafından düzenlenen "Girişimcilik" panelinde yaptığı konuşmada, önemli hedeflerinden birinin teknolojik düzeyi yüksek yeni girişimcileri ortaya çıkarmak olduğunu belirterek, “Diğer taraftan mevcut KOBİ'lerimizin üretimlerini daha katma değerli hale getirmek, teknolojik düzeylerini artırmak, sektörel olarak düşük ve orta teknolojili alanlardan yüksek ve orta yüksek teknolojik alanlara evrilmek gibi bir misyonumuz var.” dedi.

50 BİN GİRİŞİMCİYE DESTEK

Hayal kurmanın çok önemli olduğuna değinen Uzkurt, şunları kaydetti:

KOSGEB olarak 50 bin girişimcimize destek verdik. Bu girişimcilerimizden bazıları süreç içerisinde işini yürütemedi ve işletmesini kapattı ama bazıları da bugün uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren ve dünya pazarlarına ürün ihraç eden firmalar olmayı başardı.

GİRİŞİMCİLİK TAVSİYELERİ

Öğrencilere, kariyer hedefleri çerçevesinde girişimcilik konusunda tavsiyelerde bulunan Uzkurt, KOSGEB ve destekleri konusunda kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı. Uzkurt ile öğrencilerin buluşmasına KOSGEB’ten destek alan girişimciler de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018