“İnsanları Bürokrasiye Boğan Destek Anlayışını Ortadan Kaldırıyoruz”
“Bürokrasiden Arındırılmış Anlayışla Destekleri Vereceğiz”
Tarih: 27 Mart 2019

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) konuğu oldu. Dernek genel merkezlerinde düzenlenen KOSGEB Destekleri Bilgilendirme Paneli'ne katılan Başkan Prof. Dr. Uzkurt, başkanlık tarafından verilen destekleri anlattı. Prof. Dr. Uzkurt, insanları bürokrasiye boğan, devletten soğutan bir destek anlayışını ortadan kaldırdıklarını ifade ederek, “Daha düzene dayalı, daha bürokrasiden arındırılmış bir anlayışla destekleri vereceğiz." dedi.

“Terzi Usulü”

KOBİ'lere verilen desteklerin artık "terzi usulü" kurgulandığını ifade eden Uzkurt, "Bir KOBİ'ye 50-100 bin lira vererek onu bugünün şartlarında bir yerden başka bir yere taşıyamazsınız. Elbette yeni girişim olarak 50-100 bin liralar iyi paralar ama orta ölçekte, küçük ölçekte işletmeleri bu rakamlarla bir yerden başka bir yere taşımanız çok zor. Firmanın ihracatını artıracak, onu büyütecek, teknoloji üretecek bir yapıya kavuşmasını sağlayacak bir ivme yaratamazsınız. KOSGEB olarak bundan sonra 3-5 lira değil, küçük rakamlarla KOBİ'leri destekliyormuş gibi yapmak yerine, gerçekten ihtiyacı olan KOBİ'leri doğru tespit edelim. İhtiyacı olduğu kadar desteği verelim ve destek miktarını artıralım. Günün sonunda, 'Bir firmaya 3-5 milyon yatırım-üretim desteği vermişsem bu rakamın ekonomiye 50-100 milyon olarak geri döndüğünü görelim' anlayışıyla hareket etmeye başladık." dedi.

Emaneti Doğru Yönetiyoruz

Uzkurt, KOSGEB'in aracılık ettiği fonların Türkiye'ye gökten yahut başka bir ülkeden gelmediğini belirterek, "Bu paralar sizlerden toplanıyor, bizlere emanet ediliyor. Biz bunu bir yerlere aktarıyoruz. 'Biz daha fazla destek verelim' derken, diğer taraftan da doğru adresleri bularak doğru şekilde destekler verelim çabası içindeyiz. Biz bürokratlar ve devlet görevlileri olarak burada emaneti doğru yönetiyoruz diyebilirim." diye konuştu.

İmalatçı Olana 360 Bin TL

 

KOSGEB'in girişimcilik destek programlarında köklü bir değişikliğe gittiğini belirten Uzkurt, "Yeni bir sistemi yürürlüğe koyduk. Eskiden 50 bin lira hibe, 100 bin lira geri ödemeli olarak herkese veriyorduk. Yani bir çiğ köfteciye de, lokantacıya da, organize sanayi bölgesinde imalat yapmak isteyen bir girişimciye de verdiğimiz bir programdı. Şimdi biz bunu ikiye ayırdık. Dedik ki bir 'geleneksel girişimciler' var. Bir de 'ileri girişimcilik' dediğimiz imalat sanayisinde teknoloji düzeyi yüksek ve katma değerli girişimde bulunmak isteyenler var. İmalatçı olanlara 360 bin TL'ye kadar destek vereceğiz ve bunun tamamı hibe olacak. Öbür taraftan, geleneksel girişimcilerden kurul, evrak bunları kaldırdık, 50 bin liraya kadar onlara destek vereceğiz ve orada da sadece şuna bakacağız; kuruluş desteği, yılın sonundaki performans. Bu para ile ister borcunu öde istersen istihdam et. Sadece performansa dayalı olarak bu parayı bu şekilde vereceğiz." dedi.

Bürokrasiden Arınmış


Uzkurt, geçmişte girişimcilerden çok fazla evrak istediklerini söyleyerek, "İnsanlara 'şunu da getir, bunu da getir' diyebiliyorsunuz. Şunu da duyuyoruz 'Ya bu desteği alamazsınız, sizin şartlarınız tutmuyor.' İnsanları bürokrasiye boğan, insanları devletten soğutan bir destek anlayışını da ortadan kaldırıyoruz. Daha düzene dayalı, daha bürokrasiden arındırılmış bir anlayışla destekleri vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Finansman Modeli

Uzkurt, stratejik ürün üreten, proje bazlı ürün üreten, yeni girişimci firmalar gibi belli kategorilerde faaliyet gösteren her bir KOBİ'nin KOSGEB'de bir kredi limitinin bulunacağını aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu: "Üzerinde  çalıştığımız yeni bir projeyle belli kategorilerde yer alan KOBİ'lerin her biri 50 bin TL'den 500 bin TL'ye kadar bizim anlaşma yaptığımız bankalardan kullanacak.Yeni bir puanlama sistemiyle 5 taban puandan 14 puana kadar değerlendirilecek bir sistem getiriyoruz. Örneğin, yeni bir istihdam mı yarattı, yeni bir makine mi alacak, makine yerli mi olacak? Bunlara göre puanlar veriyoruz. O şekilde bizim hedeflerimize dönük olan işletmeleri tespit ederek yaklaşık 14 puana kadar faizini karşıladığımız ve istediği zaman kullanabileceği çağrı esasına dayanmayan, her zaman açık olan bir destek programı kurguladık. Bizden 1 milyon lira proje desteği aldı, makine aldı. Kendisi de 1 milyon TL koyacak. Bunun 500 bin TL'sini gidecek bir bankadan, uzun vadeli faizinin KOSGEB tarafından karşılandığı, bir kredi kullanabilecek."