İlk üç ayda 566 Milyon TL destek ödemesi yapıldı.
Tarih: 14 Nisan 2019

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI VARANK:

''İLK ÜÇ AYDA 566 MİLYON TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILDI.''

''415 MİLYON TL’Sİ GERİ ÖDEMESİZ, 35 BİN 150 KOBİ VE GİRİŞİMCİMİZE DESTEK VERDİK.''

''KOBİ’LERİN YÜKSEK TEKNOLOJİYİ TABANA YAYMASINI İSTİYORUZ.''

''NİHAİ HEDEFİMİZ KOBİ’LERİ ULUSLARARASI REKABETİN AKTÖRÜ HALİNE GETİRMEK.''

''TEK GÜNDEM EKONOMİ, GÜÇLÜ BİR BÜYÜME İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.''

KOSGEB, güncellenen programları ve yeni çıktığı çağrılarla yılın ilk çeyreğinde 565 milyon TL’lik destek ödemesi gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İlk üç aylık periyotta 35 bin 150 KOBİ ve girişimcimize 415 milyonu geri ödemesiz, 565 milyon liralık destek verdik. KOBİ’lerin yüksek teknolojiyi tabana yaymasını istiyoruz. Nihai hedefimiz, KOBİ’leri uluslararası rekabetin aktörü haline getirmek. Artık tek bir gündemimiz var, güçlü bir büyüme için vargücümüzle çalışıyoruz” dedi.

ODAK YÜKSEK TEKNOLOJİ

KOSGEB, 2019 yılı ile birlikte Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’nı yüksek teknolojiye uyarladı ve girişimcilere 360 bin TL’ye kadar destek imkanı sağladı. İş Birliği Destek Programı ile ilk kez teknoloji düzeyi yüksek KOBİ’lere büyük işletmelerle iş birliği yapmaları durumunda 10 milyon TL’ye varan miktarda destek kararı alan KOSGEB, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı’nda orta yüksek ve yüksek teknolojili her bir ürün için 5 milyon TL’ye kadar bir bütçe ayırdı. KOSGEB ayrıca, KOBİ Gelişim Destek Programı’nda “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” çağrısına çıktı.

İKİ KATINDAN FAZLA

Bir taraftan yeni destek programlarını duyuran diğer yandan revizyon çalışmalarını sürdüren KOSGEB, Ocak-Mart döneminde KOBİ ve girişimcileri sevindirdi. 2019 yılının ilk üç ayında ödemesi gerçekleşen KOSGEB desteklerine ilişkin veriler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tarafından açıklandı. Bakan Varank, 2018’in ilk çeyreğinde KOSGEB’in 216 milyon TL destek ödemesi gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “2019’un aynı döneminde bu rakam, iki katını aştı. KOSGEB olarak, ilk üç ayda yaklaşık 565 milyon TL destek ödemesi yaptık. Bu üç aylık periyotta 35 bin 150 KOBİ ve girişimcimize destek verdik. 550 milyon TL’lik ödemenin 415 milyon TL’si geri ödemesiz olurken, 47 milyon TL’si geri ödemeli olarak gerçekleşti. İşletmelerin ve girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla da 104 milyon TL’lik destek sağladık.” dedi.

İLK SIRADA GİRİŞİMCİLİK

İlk çeyrekteki KOSGEB desteklerine program bazlı bakıldığında 178 milyon TL ile girişimcilik desteklerinin ilk sırada yer aldığını kaydeden Varank, KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında 129 milyon TL’lik ödeme yapıldığını söyledi. Varank, geri kalan 259 milyon TL’nin de KOBİ’lerin teknolojik üretim ve yatırımları için diğer programlar çerçevesinde aktarıldığını bildirerek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, yeni hükümet sistemimizin sağladığı güçlü koordinasyondan faydalanarak başta KOBİ'lerimiz olmak üzere sanayicilerimizin gücüne güç katacak gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRETİM

“Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi” vizyonuyla yollarına devam ettikleri anlatan Varank, “Vizyonumuza uygun olarak ilerlememizde KOBİ ve girişimcilerimizin büyük rolü olduğunu düşünüyoruz. Bunun için de yüksek teknolojili üretim olmazsa olmazımız. Bu anlamda, KOBİ’lerin yüksek teknolojiyi tabana yaymasını istiyoruz. Ülkemizin uluslararası rekabette gücünü kalıcı olarak arttırmasının yolu da yüksek teknolojiden geçiyor. Bu nedenle nihai hedefimiz, KOBİ’leri uluslararası rekabetin aktörü haline getirmek.” dedi.

TEK GÜNDEM EKONOMİ

31 Mart yerel seçim sürecinin geride kaldığını vurgulayan Varank, “Önümüzdeki 4,5 yıl boyunca seçim yok. Bu fırsat penceresinden en iyi şekilde faydalanacak, tüm enerjimizi yapısal temellerimizi güçlendirici adımlar için harcayacağız. Tek gündemimiz ekonomi olacak. Katma değerli üretim öncülüğünde büyüme hedefimiz var. Bu amaçla; yerlileşme programından yatırım ortamının iyileştirilmesine, yatırım teşviklerinin etkinleştirilmesinden, nitelikli işgücünün yetiştirilmesine varıncaya dek pek çok alanda önemli reformlara imza atacak, güçlü bir büyüme için vargücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.