100 Bin TL’ye Kadar Sıfır Faizli Kredi Devrede
Tarih: 20 Ağustos 2019

KOSGEB, İstanbul’u etkileyen sağanak yağış nedeniyle mağdur olan Eminönü Yeraltı Çarşısı esnafını yalnız bırakmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla zarar gören esnaf için Acil Destek Kredisi Programı devreye alındı. Esnafa müjdeyi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu program ile çarşıdaki dükkan sahipleri, 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli krediye kavuşacak. İlk bir yıl ödeme yapmayacaklar. Bir senenin ardından sonraki 3 yılda 3’er aylık periyotlarda eşit taksitlerle ödemeler gerçekleşecek.” dedi.

Validen Ziyaret

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Eminönü’nde esnafı ziyaret ederek “geçmiş olsun” dileğinde bulundu. Ziyarette KOSGEB Başkan Yardımcısı Tuna Şahin de yer aldı. Ziyaret esnasında Bakan Varank, Vali Yerlikaya’yı telefonla arayarak, esnafa yönelik müjdeyi verdi.

Sıfır Faizli

Varank’ın açıkladığı Acil Destek Kredisi Programı’na göre, Eminönü Yeraltı Çarşısı’ndaki su baskınından etkilenen ve bu durumunu ilgili resmi makamlardan (Valilik, Kaymakamlık vb.) belgeleyen esnaf, faizsiz krediden faydalanabilecek. KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı, güncel KOBİ Beyannamesi onaylı işletmelere 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi verilecek. Çarşı esnafı, destek kredisinden faydalanabilmek için İstanbul’daki KOSGEB Haliç Müdürlüğü’ne başvurabilecek.

Bir Yıl Ödeme Yok

Varank, programdan faydalanan esnafın ilk bir yıl ödeme yapmayacağının altını çizerek, “Bir senenin ardından sonraki 3 yılda 3’er aylık periyotlarda eşit taksitlerle ödemeler gerçekleşecek. Yani esnafımız 2020 Ağustos'tan itibaren her bir taksitini 3 ayda bir ödeyecek.” diye konuştu.

Sosyal Medyadan Paylaştı

Varank, sosyal medya hesabından; “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, sel felaketinden etkilenen Eminönü esnafına ilgili kuruluşumuz KOSGEB’in ‘Acil Destek Programı’ kapsamında 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi veriyoruz.” şeklinde paylaşım yaptı.

Galeri