“Sorun Yaşarsanız Devreye Gireceğiz, KOSGEB Olarak Elimizden Geleni Yapacağız”
Tarih: 05 Eylül 2019

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, şiddetli yağmurda su basan Eminönü alt geçidindeki esnafa seslendi. Esnafa, en geç gelecek hafta 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanmaya başlayacakları müjdesini veren KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Uzkurt, kredi konusunda, “Bir sorun yaşanırsa biz hemen devreye gireceğiz. Mümkün olduğu kadar sizin zararınızı tazmin etmek için, bu krediyi kullanmak için de KOSGEB olarak biz elimizden geleni yapacağız." dedi.

“Geçmiş Olsun” Ziyareti

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Eminönü alt geçidinde bir dükkanda esnafla toplantı yaptı. Toplantıda KOSGEB Başkanı Uzkurt da yer aldı. İstanbul Valisi Yerlikaya, ile Uzkurt, esnafa ‘Geçmiş olsun’ dileğinde bulundu.

Gayretle Çalıştı

Vali Yerlikaya, sağanakta alt geçitte 2 metreyi aşan su baskını olduğunu belirterek, "Burada bulunan bütün iş yerlerimiz, içerisindeki mallarımız zarar gördü. O günden bugüne geçen üç haftada esnafın iş yerlerini eski haline getirebilmek için gayretle çalıştı.” dedi.

Kira Yardımı

Esnafa kira yardımında bulunacaklarına vurgu yapan Yerlikaya, gerekli çalışmaların ve tespitlerin tamamlandığını, eylül sonu ya da ekim başında bu işin çözüleceğini kaydetti. Atanmış seçilmiş ayrımı yapmadan bu üzücü hadiseyi bir daha yaşamamak ve daha tedbirli olmak için gayret gösterdiklerini dile getiren Yerlikaya, "Allah bir daha bizi bu şekilde baskınlarla, afetlerle imtihan etmesin. Tedbir, tevekkül. Bizim inancımız, medeniyetimiz onu söylüyor." dedi.

11 Bankayla Mutabakat

KOSGEB Başkanı Uzkurt, esnafın mağduriyetinin giderilmesi için 11 banka ile kredi protokolü imzalandığını söyledi. Uzkurt, "11 banka bu süreçte rol alacağını, tekliflerini iletti. 11 bankayla mutabakat imzaladık. Şu an sizler bu bankalarla kredilerinizi kullanabilecek konuma geldiniz. Öyle tahmin ediyorum ki banka genel müdürlükleri önümüzdeki pazartesi ilgili şubelerine talimatlarını iletecekler, önümüzdeki hafta siz de bu kredilerinizi kullanabileceksiniz." diye konuştu.

9 Taksit

Kredi şartlarına ilişkin bilgi veren Uzkurt, "Bu kredinin şartları şu şekilde, maksimum 100 bin liraya kadar bankadan kredi kullandığınız takdirde bunun faizini KOSGEB olarak biz karşılayacağız. 36 ay vadeli bir kredi, anaparası bir yılı geri ödemesiz, daha sonra 9 eşit taksitte 3'er ayda bir ödeyeceğiniz bir kredi olacaktır." dedi.

Yakın İrtibatta Olacaklar

Uzkurt, zarar gören firmaların listesini ilgili bankalara ileteceklerini kaydederek, şöyle devam etti: "Siz ilgili bankalara gittiğinizde KOSGEB'in bu programından yararlanmak istediğinizi, kredi kullanmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Tabii bankalar bazen şunu yapabiliyor, sizin kredibilitenize göre bir limit belirleyebiliyor. Orada sıkıntı yaşanırsa ben ilgili KOSGEB müdürlüğümüzü de sizinle irtibatlandıracağım. Onlar da bankalarla yakın irtibat halinde olacak, ola ki bir sorun yaşanırsa biz hemen devreye gireceğiz. Mümkün olduğu kadar sizin zararınızı tazmin etmek için, bu krediyi kullanmak için de KOSGEB olarak biz elimizden geleni yapacağız."

KGF İle Protokol

Uzkurt, teminat konusunda KGF (Kredi Garanti Fonu) protokol yapıldığını vurgulayarak, "Ümit ediyoruz ki bu kredi kullandırımını çok kısa sürede sizin talebiniz doğrultusunda sorunsuz şekilde tamamlayalım. Biz nebze olsun sizlerin yaralarının sarılmasına da katkı yapmış olalım." dedi.

Mutabakat İmzalanan Bankalar

KOSGEB’in kredi için mutabakat imzaladığı 11 banka şöyle: Ziraat Katılım Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Vakıflar Bankası, Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Şekerbank, QNB Finansbank, Denizbank, Akbank.

Galeri