Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Çok farklı programlarla KOBİ'lerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Benim ricam, lütfen bu çağrıları takip etsinler."
Tarih: 10 Ocak 2020

Mustafa Varank, KOBİ’lere KOSGEB desteklerini takip etmeleri için çağrıda bulundu. Varank; KOSGEB, KOBİ'lerin geliştirilmesi, daha rekabetçi hale gelmesi, ihracat yapabilmesi, diğer piyasalara açılabilmesi için önemli destekler veriyor. Tabii ki maddi desteklerin yanında bunlara dönük eğitim faaliyetleri de uygulamalarımız arasında." diye konuştu.

Türkiye'de KOBİ ölçeğinde 3 milyon 650 bin işletme olduğunu ifade eden Varank, bu sayının tüm Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'unu oluşturduğunun altını çizdi. Türkiye ekonomisinin bel kemiğini KOBİ'lerin oluşturduğunu söyleyen Bakan Varank; KOBİ'lerin destek programlarından yararlanabilmesi için sağlanan kolaylıklara dikkat çekti.

Süreçlerin Tamamı Dijital

KOSGEB destek programlarında tüm süreçlerin dijital ortamda tamamlanabildiğini dile getiren Varank şunları kaydetti: “ Çok farklı programlarla KOBİ'lerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Benim ricam, lütfen bu çağrıları takip etsinler. Uygulamalarımızı KOBİ'lerin finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için yapıyoruz, bunların takipçisi olsunlar. Süreçlerimizin tamamı dijital, bu işleri çok rahat şekilde online takip edebilirler."

Hem Geleneksel Hem Teknolojik

Dijital teknolojileri geliştiren ve bunları üretim süreçlerine entegre etmek isteyen işletmelere katkı sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Varank, KOSGEB’in yeni destekleri hakkında bilgi verdi.

Varank, "13 farklı programla KOBİ'lerimizi desteklemeye çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi yeni uygulamaya başladığımız Girişimciliği Geliştirme Destek Programı. Bu programla hem geleneksel girişimcilere katkı sağlıyoruz hem de teknoloji tabanlı girişimcilere destek vermeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin cari açık verdiği teknolojik ürünlerin yerlileştirilmesi amacıyla "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi" kapsamında yeni destek programlarına başlandığını belirten Varank, KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'nın bunlardan biri olduğunu dile getirdi. Varank, "Bu programla 10 milyon liranın altında yatırım ihtiyacı olan projeleri KOSGEB aracılığıyla destekliyoruz." dedi.

Yüzde 9 Arttırıldı

İhtiyaç durumunda KOBİ'lere acil destek kredisi verildiğinin altını çizen Varank, şunları aktardı: "KOBİ'lere yönelik destek programları kapsamında geçen yıl 70 bin işletmeye 2,3 milyar liralık kaynak kullandırdık. Destek bütçesini bu yıl yüzde 9 arttırdık. KOSGEB'e ayrılan bütçe KOBİ'lerin büyümesi için harcanacak. İhtiyaç halinde KOBİ'lere acil destek kredisi de veriyoruz. İstanbul Eminönü'ndeki yeraltı çarşısında selden etkilenen ya da terörden zarar gören yerlerdeki gibi esnafımız için bu mekanizmamızı çalıştırabiliyoruz."