- Ar-Ge ve İnovasyon konularını çok önemsiyoruz. Çünkü ülkelerin kalkınmasındaki temel etken yenilik ve teknolojidir.
Tarih: 09 Haziran 2021

- Türkiye’nin genç ve hareketli nüfusunu girişimcilikle birlikte ekonomiye kazandırmak istiyoruz.

Kanal B’de yayınlanan Güne Bakış programına katılan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, KOSGEB’in çalışmaları ile ilgili özetle şunları kaydetti:

KOSGEB, 1990 yılından bu yana 30 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam ediyor. Ekonomik ve sosyal gelişimin içerisinde KOBİ’lerin katkısını arttırmak,  Türkiye’deki Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerini geliştirmek ve girişimciliği desteklemek amacıyla kurulmuş bir kurum.

KOBİ’lerimizin yaşamlarını sürdürebilmeleri için belirli alanlarda, belirli dönemlerde farklı destek programlarıyla onlara destek olmaya çalışıyoruz.

İmalat, ticaret ve hizmet sektörlerinin hemen hemen tamamını destekliyoruz. Bu sektörlerin dışında kalan tarım ve hayvancılık, eğitim ve sağlık sektörlerinin üretime yönelik kısımlarının dışındaki faaliyetlerine destek vermiyoruz.

KOBİ Kimdir?

KOBİ’leri destekliyoruz. KOBİ kavramını açacak olursak küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri kapsıyor. Dünya’da genel olarak kabul gören ve Türkiye’deki KOBİ tanımı ise şu şekilde; 250 kişiye kadar çalışanı olan ve satışları yıllık milyon lirayı geçmeyen bütün işletmeler KOBİ sınıfına giriyor.  KOBİ’lerimizi de kendi içerisinde mikro, küçük ve orta olmak üzere üç sınıfa ayırıyoruz. Bu üç sınıfın dışında kalanlar ise büyük işletme statüsünü taşıyor ve KOSGEB desteklerinde kapsam dışında kalıyor.

En Önemli Önceliğimiz Girişimcilik

Çok farklı argümanlarla KOBİ ve Girişimcilerimize destek sağlıyoruz ama en önemli önceliğimizden bir tanesi girişimcilik. Türkiye’nin bu genç ve hareketli nüfusunu girişimcilikle birlikte ekonomiye kazandırmak istiyoruz.

KOSGEB’in destek kapsamındaki bütün sektörlerde iş fikri olan gençlerimize öncelik olarak 6 saatlik online bir eğitim veriyoruz. Girişimci adayı e-devlet üzerinden eğitimini alabiliyor. Bu altı saatlik eğitimin sonrasında şirketini kuruyor.

Girişimciliği geleneksel ve ileri girişimcilik olmak üzere iki kısımda değerlendiriyoruz. Geleneksel girişimcilikte, işletmesinin kuruluş aşamasında şahıs işletmeleri için 5 bin lira, tüzel kişilikteki işletmelere de 10 bin lira kuruluş desteği veriyoruz.  Yine yıl bazlı olarak ilk iki yılda göstermiş olduğu istihdam performansına göre 50 bin liraya kadar performans desteği veriyoruz. Bunun dışında finansman ihtiyacı varsa girişimcimizin biz o finansman kısmındaki faiz giderlerini üstleniyoruz. Anlaşmalı bankalarımızdan 50 bin liraya kadar olan kredinin faizini KOSGEB olarak biz karşılıyoruz.

 

“İmalat sanayine özel olmak üzere ileri girişimcilik dediğimiz bir destekle girişimcilerimizi üretime yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu destek kapsamında imalat sektörünü de üç kısımda değerlendiriyoruz. Düşük orta-düşük teknolojili imalat için 100 bin liraya kadar, orta-yüksek teknolojili imalat için 200 bin liraya kadar, yüksek teknolojili imalat için de 300 bin liraya kadar destek veriyoruz. 

Ufak Dokunuşlar KOBİ İçin Çok Önem İfade Ediyor

Girişimcilik desteğini şu açıdan çok önemsiyoruz. Yeni iş fikri olan vatandaşımız finansmana ulaşmakta zorluk çekebiliyor. Üniversiteyi yeni bitirmiş gençlerimiz kendi alanlarında iş kurmak istiyorlar. Ev hanımlarımız yetkinliklerini değerlendirmek için bir işletme kurmak istiyorlar. Bu aşamada finansman güçlüğü çekiyorlar. İşte burada biz devreye girerek bu girişimcilerimizin işlerini kolaylaştırıyoruz. Bugüne kadar o kadar çok örnek yaşadık ki. Ufak dokunuşlarla küçük bir işletmeyi uluslararası pazarlara taşıyabilmişiz. Bu örnekler bizim için çok büyük değer ifade ediyor.

Diğer yandan mevcut KOBİ’lerimizin kapasite arttırmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yönelik olarak projeli ve projesiz olmak üzere çeşitli desteklerimiz var. Bu desteklerimizde KOBİ’lerimiz bütün başvuru ve destek alma süreçlerini e-devlet üzerinden yapabiliyorlar. Destek sistemi kullanım açısından çok basit ve kullanışlı bir biçimde kurgulanmış. KOBİ’lerimiz aracı kullanmadan direk kendileri başvuru yapabilirler.

Projesiz destek değimiz. Herhangi bir proje yazmaya ihtiyaç duyulmadan, yalnızca bir başvuru ile alınabilen destek modelimizdir. Burada İşletme Geliştirme Destek Programımız ön plana çıkıyor. Bu program içerisinde de Nitelikli Eleman İstihdam desteği KOBİ’lerimiz tarafından çok etkin bir şekilde kullanılıyor.

Yine belirli dönemlerde çağrı esaslı proje başvuruları alıyoruz. Bunlar KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı, Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programları gibi programlarımızdır. Yıl içerisinde belirli dönemlerde çağrı yayınlıyoruz. KOBİ’lerimiz de bu çağrılar kapsamında ihtiyaçlarına binaen proje hazırlayıp sunuyorlar.

Ar-Ge ve İnovasyon Konusu Vazgeçilmezimizdir

Ar-Ge ve İnovasyon konusunda KOBİ’lerimize yüksek rakamlarda destekler sağlıyoruz. TEKNOYATIRIM Destek Programı ile 6 Milyon liraya kadar destek veriyoruz. Alanında bir Ar-Ge projesini başarı ile tamamlamış ve Ar-Ge sonucu teknolojik alanda geliştirdiği ürünün patentini almış bir işletme bu ürünü ticarileştirmek, cari açığa katkı sağlamak,  ihracatı arttırmak gibi misyonlarla bir proje sunduğu zaman 6 milyon liraya kadar destek veriyoruz.

Yine aynı şekilde Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon konusunda yenilik yapan ve ürün geliştiren KOBİ’lerimize de 750 bin liraya kadar, çağrı kapsamında ise 6 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz.

Ar-Ge ve İnovasyon konularını çok önemsiyoruz. Çünkü ülkelerin kalkınmasındaki temel etken yenilik ve teknolojidir.

 

Haberin Videosu İçin: https://www.youtube.com/watch?v=8dt1C77XEnQ

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021