Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Rize, Artvin ve Düzce’de meydana gelen su baskınının ardından, esnaf ve KOBİ’lere yönelik olarak KOSGEB’in acil destek kredisinin başlatılacağını açıkladı
Tarih: 30 Temmuz 2021

KOSGEB vasıtasıyla bu işletmelere ilk yılı geri ödemesiz 3 yıllık, tamamen faizsiz Acil Destek Kredisi verileceğini belirten Bakan Varank, “Teminat sıkıntısı çeken işletmelerimiz için Kredi Garanti Fonu devrede olacak. Devletimiz tüm imkanlarıyla sel ve yangın felaketlerinden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecek.” dedi.

6 Temmuz’da Düzce’de, 22 Temmuz’da da Rize ve Artvin’de su baskınları yaşandı. Bu 3 ilde zor günler geçiren esnaf ve KOBİ’lere destek olunacak. Taşkınlardan etkilenen işletmelerin yükünü azaltmak için KOSGEB’in KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında Acil Destek Kredisi başlatıldı. Acil Destek Kredisi ile işletmelerin hızlı bir şekilde finansmana kolay erişimi hedefleniyor. Kredinin üst limiti 250 bin TL olacak.

Bakan Varank, Bilecik’te düzenlenen törenle, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) projelerinin toplu açılışını yaptı. Konuşmasına, başta Manavgat olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında devam eden yangınlarda hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyerek başlayan Bakan Varank, şunları kaydetti:

ORMAN YANGINLARI: Şu anda devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiş durumda. Binlerce orman personelimiz, itfaiye ekipleri, güvenlik güçlerimiz sahada canla başla mücadele ediyorlar. En büyük temennimiz bu yangınların bir an evvel söndürülmesi. Elbette yaraları sararken de devletimiz yine tüm imkanlarıyla milletimizin yanında olacak. Rabbim ülkemizi her türlü afetten, saldırıdan, belalardan muhafaza etsin niyazıyla bir kez daha geçmiş olsun diyorum.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ: Son dönemde tüm dünya salgından sel felaketine, depremden yangınlara birçok doğal afetle imtihan ediliyor. Maalesef ülkemiz de bu musibetlerden etkileniyor. Hükümet olarak her konuda olduğu gibi bu konularda da vatandaşlarımızı asla yalnız bırakmıyoruz. Meydana gelen bu felaketlerin yaralarının sarılması ve sonrasında da olumsuz etkilerinin giderilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

TÜM DÜNYAYA ÖRNEK: Salgın döneminde vatandaşlarımıza ve işletmelerimize sağladığımız destekler hepinizin malumu. Türkiye bu dönemde hem kendi insanına sağladığı desteklerle hem de dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine yaptığı yardımlarla tüm dünyaya örnek oldu.

SELDEN ETKİLENEN ESNAF: Geçen hafta Karadeniz bölgesinde bir sel felaketi yaşadık. Bu süreçte tüm kurumlarımız üzerine düşeni en iyi biçimde yaparak vatandaşlarımıza destek oldular. Bakanlık olarak bu konu ile ilgili atacağımız adımı paylaşmak isterim. Biz de bu 3 ilimizde selden etkilenen esnafımıza ve işletmelerimize destek olacağız.

KOSGEB’İN ACİL DESTEK KREDİSİ: KOSGEB vasıtasıyla bu işletmelere ilk yılı geri ödemesiz 3 yıllık, tamamen faizsiz Acil Destek Kredisi vereceğiz. Teminat sıkıntısı çeken işletmelerimiz için Kredi Garanti Fonu devrede olacak. Devletimiz tüm imkanlarıyla sel ve yangın felaketlerinden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2021