Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı’nın yeni çağrısında kritik teknolojileri yerli imkanlarla üretecek orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyindeki işletmelere destek vereceğiz
Tarih: 22 Aralık 2021

KOSGEB, ASELSAN ile birlikte imalat sanayisinde orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin geliştirilmesi konusunda güç birliğine gidecek. KOSGEB’in kritik teknolojilerin yerli imkanlarla üretilmesi amacıyla çıktığı çağrıda ASELSAN ile ortak çalışma yürütecek. KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, da “ASELSAN’ın 2 bine yakın KOBİ’nin bulunduğu bir tedarik ağı var. KOSGEB olarak bu ekosisteme daha fazla KOBİ’yi entegre etmek istiyoruz.” derken ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, “Tüm kritik bileşenleri millileştirmemizi bir zorunluluk olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen hafta düzenlenen 2021 Verimlilik Proje Ödülleri ile TEVMOT Projesi Plaket Takdim Töreni’nde KOSGEB’in yeni çağrısını açıkladı. Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programının yeni çağrısı, ilaç ve tıbbi cihaz, savunma sanayisi ve raylı sistem araçlarına odaklanıyor.

Bir Araya Geldiler

KOBİ’lerin 8 Şubat’a kadar başvurabileceği çağrı ile ilgili KOSGEB ve ASELSAN’dan bir hamle geldi. KOSGEB Başkanı Kurt, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Görgün ile bir araya gelerek yürütülecek iş birliği çalışmalarını masaya yatırdı.

Farklı Kalemlerde Destek

KOSGEB Başkanlığında gerçekleşen görüşmede, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Görgün, “Bizlerle aynı vizyonu paylaşan, millileştirme yolunda ülkemize katkı sağlamak isteyen firmalarımıza imkan sağlamak, destek olmak amacıyla KOSGEB tarafından lansmanı yapılan çağrı çok değerlidir. Firmalara farklı kalemlerde (personel, makine-techizat, test vb) sağlanacak destekler sadece savunma sanayimizin değil, tüm sektörlerimize önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

ASELSAN’ın Tedarik Ağı

KOSGEB Başkanı Kurt da “ASELSAN’ın 2 bine yakın KOBİ’nin bulunduğu bir tedarik ağı var. KOSGEB olarak bu ekosisteme daha fazla KOBİ’yi entegre etmek istiyoruz. Yeni çağrımız ile KOBİ’ler, ASELSAN’ın talep etmiş olduğu ürünleri yerli imkânlarla üretmek için 6 milyon liraya kadar destek alabilecek. Çağrıyı ASELSAN ile iş birliği içerisinde hazırladık. Bütün süreçlerde de beraber olacağız.” diye konuştu.

Program Güncellendi

KOSGEB, Ar-Ge’ye yönelik destek programını, bu yılın başında güncelledi. Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon adı verilen yeni destek programının ilk çağrısına Mart ayında elektrikli otomotiv sektörü ile 5G gibi yeni nesil mobil haberleşme teknolojilerine dönük alanlarda çıkıldı.

İş Birliği Anlaşması İmzalandı

ASELSAN ile KOSGEB, 9 Haziran’da iş birliği anlaşması imzaladı. Bu anlaşma ile Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı’nın 2. çağrısı ile ilgili görüşmeler yapıldı. Görüşmeler neticesinde yeni proje teklif çağrısı oluşturuldu.

Hedef Millileştirme

Çağrı, rekabetçi ve yüksek katma değerli üretimin artırılması için öncelikli sektörlerdeki işletmeler ile savunma sanayisinin ihtiyaçlarını millileştirme kapsamındaki işletmelerin Ar-Ge ve İnovasyon ile Ür-Ge projelerinin desteklenmesini amaçlıyor.
8 Şubat’a kadar başvuruya açık olan proje teklif çağrısı 3 ana başlıkta sağlanacak:

Savunma sanayi alanına yönelik:
QPL’e uygun askeri konnektörler, RF kablolar, yüksek ses seviyeli yönlü diyafram sürücü hoparlörler, akustik dönüştürücüler ve RF bileşenler

İlaç ve tıbbi cihaz alanına yönelik:
Ultrason cihazları, bilgisayarlı tomografi ve dijital mamografi cihazları, hücresel ve moleküler düzeyde görüntüleme sistemleri, görüntü işleme ve tarama cihazları, robotik cerrahi sistemler, aşı ve bağışıklık ürünleri, tanı ve teşhis ürünleri, biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesi

Raylı sistem araçları ile kritik bileşenlerinin üretimine yönelik:
Raylı sistemlerde kullanılacak cer sistemi, boji, baliz, araç gövde tasarımı, pnömatik sistemler, dişli kutusu, self röle vb. gibi kritik bileşenler, raylı sistem kontrol sistemi, yolcu bilgilendirme sistemleri, sistem entegrasyonu

6 Milyon TL’ye Kadar Destek

Çağrı kapsamında mikro işletmeler için 900.000 TL, küçük işletmeler için 1.500.000 TL ve orta büyüklükteki işletmeler için 6.000.000 TL’ye varan destek sağlanacak. Bu destekler personel giderleri, makine-teçhizat giderleri, sınai mülkiyet hakları giderleri, test-analiz ve belgelendirme giderleri, danışmanlık-eğitim-tanıtım ve yurt içi/yurt dışı fuarlar gibi faaliyetler için katılımcı firmalara sağlanacak.

 

Haberin videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021