Türkiye ve Filistin, girişimcilik ve KOBİ’ler bağlamında ilişkileri güçlendiriyor. KOSGEB ile PIPA arasında yapılan anlaşmanın ardından bir imza da Filistin Girişimciliği Güçlendirme Bakanlığı ile atıldı
Tarih: 24 Mayıs 2022

Filistin’de girişimcilik ekosisteminin güçlendirilmesi amacıyla Filistin Girişimciliği Güçlendirme Bakanlığı ile KOSGEB arasında mutabakat zaptı imzalandı. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla yapılan anlaşma Filistin Girişimciliği Güçlendirme Bakanlığı Genel Müdürü İsmail Al Nims ile KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt tarafından imzalandı.

9 Anlaşma İmzalandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, iki ülke arasında tesis edilen ortak komitenin ikinci toplantısı için bir araya geldi. Ramallah’ta düzenlenen toplantıda iki ülke arasında 9 başlıkta anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalardan bir tanesi de KOSGEB ile Filistin Girişimciliği Güçlendirme Bakanlığı arasında imza altına alındı.

Bilgi ve Deneyim Paylaşımı

İmzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde; küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi ile ilgili politika ve destek programlarına ilişkin bilgi ve deneyim paylaşımı yapılacak. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ticari bağlantılar yapılması ve ticaret portalları aracılığıyla ağ kurmasının hedeflendiği mutabakat zaptı ile iki ülkede ortak toplantılar, seminerler ve çalıştaylar düzenlenecek.

Uzman Değişimi

Mutabakat zaptı ile çalışma, eğitim ve bilgi paylaşımı amacıyla uzmanların değişimi gerçekleştirilecek. KOBİ'ler arasındaki stratejik ittifakları teşvik edilecek. Ayrıca, ülkeler arasındaki ticari ilişkileri arttırmaya yönelik B2B faaliyetleri yürütülecek.

PIPA ile de Mutabakat Zaptı

Bu yıl içerisinde KOSGEB ile Filistin Yatırım Teşvik Ajansı (PIPA) arasında başta kurumsal kapasitesinin artırılması olmak üzere birçok alanda iş birliği öngören bir anlaşma imzalanmıştı.

 

Haberin videosu için : www.youtube.com/watch?v=6Ndno76J3hI

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2022

Galeri