Bakan Varank Aksaray’da açıkladı: “Ar-Ge, inovasyon ve ürün geliştirme projelerine 2 milyon liraya kadar destek vereceğiz”
Tarih: 03 Haziran 2022

KOSGEB, iklim değişikliği ile mücadelenin en önemli unsurlarından biri olan karbon emisyonunun azaltılması konusunda yeni bir çağrı başlattı. Desteği açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Karbon emisyonu azaltılmasına yönelik Ar-Ge, inovasyon ve ürün geliştirme projelerine KOSGEB aracılığı ile 2 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

İşletmelerin bu desteği, makine-teçhizat, donanım, ham madde, yazılım, hizmet alımı ya da personel giderleri için kullanabileceğini kaydeden Bakan Varank, “İmalat sektöründeki KOBİ’lerimizi bu desteğe başvurmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Aksaray’da Açıkladı

Bakan Varank, Aksaray’da 41 fabrikanın resmi açılış törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Varank, KOSGEB’in Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı kapsamında açılan "Karbon Emisyonunun Azaltılmasına Yönelik Ar-Ge ve İnovasyon ile Ür-Ge Projelerinin Desteklenmesi" çağrısını duyurdu.

Sıfır Emisyon Müjdesi

“Sürdürülebilir kalkınmanın önemli dinamiklerinden olan sıfır emisyon konusunda bir müjdeyi de kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. İş dünyamızı yakından ilgilendiren bir husus” diyen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:  Sıfır karbon hedefine katkı sağlayacak, karbon emisyonu azaltılmasına yönelik Ar-Ge/İnovasyon ve ürün geliştirme projelerine KOSGEB aracılığı ile 2 milyon liraya kadar destek vereceğiz.

TEKNOFEST Ödülü

İşletmelerimiz bu desteği, makine-teçhizat, donanım, ham madde, yazılım, hizmet alımı ya da personel giderleri için kullanabilecek. İmalat sektöründeki KOBİ’lerimizi bu desteğe başvurmaya davet ediyorum. Bu çağrının bir de kendine has tarafı var. Desteklenmesine karar verilen projelerden dördüne bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde ayrıca bir ödül vereceğiz.

Enerji Verimliliğine 400 Bin Lira

Bunun yanında sürdürülebilir kalkınmaya yönelik bir destek programımızı daha kısa süre önce devreye almıştık. KOBİ’lerin enerji verimliliklerini artırmaya yönelik başlattığımız KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı kapsamında KOBİ’lerimize 400 bin liraya kadar destek sağlıyoruz. İki aşamalı programın ilk aşamasında işletmelerimizin yetkili mercilere yaptıracakları enerji etüt maliyetlerini karşılıyoruz.

İşletmelere Fayda Sağlayacak

Bu işletmelerimizin etüt sonucu ortaya çıkan önerileri uygulamaya koymaları durumunda ise, ikinci aşamada bu giderlerin de büyük bir kısmını karşılıyoruz. Şahsen bu destek programlarının bugünün ve geleceğin dünyasına hazırlanmada işletmelerimize büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Tüm KOBİ’lerimize hayırlı uğurlu olsun.

Proje Süresi 8-24 Ay

Bakan Varank’ın açıkladığı çağrı kapsamında karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar ve karbon emisyonlarının izlenmesine yönelik sistemler 2 milyon liraya kadar desteklenecek. Proje süreleri, 8-24 ay ile sınırlı olacak. KOSGEB çağrısı, 17 Haziran’a kadar açık olacak.

Destek Kalemleri

Destek üst limiti 2 milyon lira olan çağrıda, proje ile ilişkilendirilmiş olmak kaydıyla işletmede tam zamanlı çalışması şartı ile mevcut veya yeni istihdam edilecek personel 400 bin liraya kadar desteklenecek. Çağrıda, işletmeler makine-teçhizat, donanım, ham madde, yazılım ve hizmet alımı giderleri desteği alabilecek. İşletmelerin sınai mülkiyet hakları giderleri ile test, analiz ve belgelendirme giderleri de desteklenecek.

4 Proje Seçilecek

Proje Teklif Çağrısı kapsamında desteklenmesi kabul edilen projeler, yeni bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Yapılacak sıralamada en yüksek puanı alan ilk 3 proje ile jürinin seçtiği 1 projeye bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde ödül verilecek.

 

Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı Çağrısı için tıklayınız.

Haberin videosu için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022