Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Eğitim Teknolojilerini Geliştirmeye Yönelik İlk Kurumsal Yapı
Tarih: 17 Nisan 2023

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ODTÜ Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesinin (TEKMER) eğitim teknolojileri ekosistemini geliştirmeye yönelik ilk kurumsal yapı olacağını söyledi.

Bakan Varank, KOSGEB’in destekleriyle hayata geçen ODTÜ Teknokent TEKMER ile Ankara Kalkınma Ajansının destekleriyle yenilenen Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’nin (ATOM) resmi açılışını gerçekleştirdi.

ODTÜ yerleşkesindeki törene KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt’un yanı sıra Ankara Valisi Vasip Şahin, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Verşan Kök, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik ile Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Varank, pandeminin ardından eğitimin mekandan ve zamandan bağımsız, veriye dayalı ve kişiye özel bir deneyime dönüştüğüne değinerek “Eğitim teknolojileri ekosistemini geliştirmeye yönelik ilk kurumsal yapı olacak açılışını yaptığımız eğitim teknolojileri kuluçka merkezimiz; girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için finansman, eğitim, mentorluk, iş birliği geliştirme ve yatırımcılarla buluşturma gibi hizmetleri sunacak.” dedi.

Yeni Unicorn’lar Çıkartacak

Varank, ODTÜ Teknokent TEKMER’in özelliklerinden bahsederek “Ofis, ekipman ve altyapı desteği sağlayacak ve araştırmacıları, öğretmenleri, eğitim teknolojileri firmalarını, girişimcileri ve potansiyel yatırımcıları bir araya getirecek. Teknoloji girişimciliği alanında hizmet verecek bu kuluçka merkezinin, yeni unicornlar çıkarttığına hep beraber şahit olacağız.” diye konuştu.

Ziraat Portföy ile Destekleyeceğiz

KOSGEB Başkanı Kurt, açılışı yapılan binanın KOSGEB açısından çok değerli olduğunu anlatarak “Bugün teknolojimizi biz yeniden farklı bir boyutuyla eğitim teknoloji teknolojileri açısından Türkiye'de çığır açacak bütün dünyada çığır açacak bir yapıda ODTÜ ile birlikte Milli Eğitim bakanlığımızla birlikte tekrar açıyoruz. Bu süreçteki katkıları için ODTÜ yönetimine Millî Eğitim Bakanlığı'na, sayın bakanımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Tabii sadece bir bina açılışı değil, bizi inşallah bundan sonraki süreçte burada Ziraat Portföy’le oluşturduğumuz bir fon sayesinde eğitim teknolojileri alanındaki özellikle içinde bulunduğumuz yapıdaki girişimlerimizi destekleyeceğiz.” dedi.

Dalga Dalga Büyüyecek

TEKMER’lere yönelik ilginin artarak devam ettiğine işaret eden Kurt, “Birçok farklı firma artık kendi içerisinde kuluçka merkezlerini kurmak istiyorlar. Hem kendi start-up’ları, spin-off’ları açısından onları değerlendirmek istiyorlar. Bu inşallah dalga dalga büyüyecektir. Şu anda sayıları 18’e ulaştı ve artacak.” diye konuştu.

Sözü Edilen Başkentlerden Olacak

Ankara Valisi Şahin de yaptığı konuşmada, Ankara Kalkınma Ajansının kurulduğu 2010 yılından bu yana toplam bin 135 projeye 2023 fiyatlarıyla 1 milyar 125 milyon lira mali destek sağladığını ifade ederek “İnanıyorum ki merkezde çalışmalarına devam eden genç girişimcilerimizin potansiyelini doğru bir şekilde harekete geçirdiğimiz ve oyun ekosistemimizi desteklediğimiz zaman Ankara sektörde dünyanın sözü edilen başkentlerinden birisi olmayı başaracaktır.” dedi.

3 Katına Çıktı

ODTÜ Rektörü Prof. Kök, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteğiyle ATOM’un kapasitesini 100 oyun ve girişimciyi destekleyecek şekilde 3 katına çıkarttıklarını vurgulayarak “Ağustos 2022 verilerine göre ülkemiz İngiltere'den sonra Avrupa'da en fazla oyun stüdyosuna ev sahibi yapan ülke. Bununla beraber başkentimiz Ankara ise Avrupa'da en faal oyun stüdyosuna ev sahipliği yapan şehirler arasında dördüncü sırada. Siz değerli paydaşlarımızın katkılarıyla Ankara'nın uluslararası rekabet gücü olan yenilikçi teknoloji düzeyi yüksek, yüksek öğrenimi ve hizmetleri geliştirebilen bir oyun ve teknoloji merkezi olma yolunda elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Destek Verdik

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çelik, Türkiye’nin ilk tematik ön kuluçka merkezi olarak kurulan ATOM’un altyapısını yenileyip güçlendirdiklerine değinerek “Proje kapsamında altyapısı iyileştirilen merkez ile dijital oyun ve animasyon sektöründe yer alan aktörlerin ihtiyaç duyduğu desteğe erişimini kolaylaştırdık. Böylece dünyanın gelişmiş ekonomilerinde yüksek gelir getirici bir endüstri alanı olarak ele alınmakta olan oyun sektörünün bölgemizdeki gelişimine destek sağlamış olduk.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2023