WEB sayfası: http://www.ecosecretariat.org/

Kuruluş Amacı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), 1985 yılında İran, Pakistan ve Türkiye arasında kurulmuş uluslararası bir örgüt olup, üyeler arasında ekonomik, teknik ve kültürel işbirliğini desteklemek amacıyla kurulmuştur. EİT, 1992 yılında Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın katılımıyla genişlemiştir. Örgütün genişlediği 28 Kasım günü EİT Günü olarak kabul edilir. Kurulduğu günden bu yana EİT, üyeleri arasında öncelikli sektörlerde işbirliği geliştirecek projeler geliştirmektedir. Bu sektörler arasında enerji, ticaret, ulaşım, tarım ve uyuşturucu ticaretinin kontrolü bulunmaktadır.

 

Üye Ülkeler

Kurucu Ülkeler: Türkiye, İran, Pakistan

Diğer Üye Ülkeler: Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan

 

KOSGEB’in Gerçekleştirdiği Çalışmalar

EİT KOBİ Eylem Planı’nın yürütülmesine ilişkin, İran İslam Cumhuriyeti Sanayi ve Madenler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, 14-15 Ocak 2008 tarihleri arasında Başkanlığımız temsilcisinin de katıldığı Birinci EİT KOBİ Yönlendirme Komitesi Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantıda Eylem planında bulunan maddelerin sorumluluğu ülkelerin tercihleri ve güçlü yanları göz önünde bulundurularak üç EİT üyesi ülkeye (İran, Pakistan, Türkiye) dağıtılmıştır. Bu kapsamda, 13 – 15 Ekim 2009 tarihlerinde KOSGEB’in iyi uygulamalarına yönelik Ankara’da çalıştay düzenlenmiş ve Afganistan, Azerbaycan, Pakistan ve İran'dan katılım sağlayan delegelere katılım sertifikası verilmiştir.

KOBİ Yönlendirme Komitesi’nin İkinci Toplantısı, Pakistan’ın Lahore kentinde 26 – 27 Ekim 2009 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerle, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek faaliyetler görüşülmüştür.