WEB sayfası: https://www.au.int/

Kuruluş Amacı

Afrika Birliği, Afrika kıtasında yer alan Afrika ülkelerinin tek çatı altında toplandığı ve Afrika Birliği Örgütü'nün ardılı olarak 2002 yılında oluşturulan uluslararası kuruluştur.

Afrika Birliği, Habeşistan İmparatoru Haile Selassie'nin gayretleri ile 22–25 Mayıs 1963'te Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bir araya gelen otuz iki bağımsız Afrika ülkesinin imzaladığı antlaşma ile Afrika Birliği Örgütü adıyla kurulmuş olup, genişleyerek 09 Temmuz 2002 tarihinden itibaren Afrika Birliği adını almıştır.

Örgütün temel amacı Afrika ülkeleri arasında dayanışma ve işbirliğini artırmaktır. Merkezi  Addis Ababa'da bulunan birliğe Afrika kıtasında bulunan tüm ülkeler üyedir.

 

Üye Ülkeler

Angola, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Cezayir, Cibuti, Çad, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Fildişi Sahili, Gabon, Gambia, Gana, Gine Bissau, Gine, Güney Afrika, Güney Sudan, Kamerun, Kenya, Komorlar Birliği, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Mauritius, Mısır, Moritanya, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Yeşil Burun, Zambiya, Zimbabve.

 

KOSGEB’in Gerçekleştirdiği Faaliyetler

Türkiye 2005 yılında gözlemci üye, 2008 yılından itibaren stratejik ortak olarak Afrika Birliği çalışmalarına katılım ve katkı sağlamaktadır. Afrika Birliği Komisyonu ile ülkemiz arasında varılan mutabakat çerçevesinde, “Türk ve Afrikalı kadın girişimciler arasındaki ekonomik ve sosyal işbirliğini pekiştirme hedefi”ne ilişkin olarak kabul edilen eylem planı doğrultusunda Afrika’ya yönelik planladığı biçimde her yıl düzenli çalışmalar yapılmaktadır.

2016 yılı içerisinde KOSGEB’in Afrika Birliği ile gerçekleştirdiği eylemler aşağıdaki şekilde özetlenmektedir:

Afrika Birliği Komisyonu ile ülkemiz arasında varılan mutabakat çerçevesinde, 02-03 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul'da Afrika Birliği (AfB) ile ortaklaşa ''Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'' etkinliği düzenlenmiştir.

Forum sırasında Ruanda Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn.François KANIMBA ile bir görüşme gerçekleşmiştir. Görüşmede, Ruandalı Bakana KOSGEB’in yapısı ve misyonu ile uluslararası faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler vermiştir. Ruanda Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn.François KANIMBA; çalışmalarından haberdar olduğu KOSGEB yetkilileri ile tanışmak ve ülkeleri Ruanda’yı tanıtmayı amaçladıklarını, özellikle Türkiye’deki KOBİ’ler ile Ruanda KOBİ’ler arasında işbirliği olanaklarını araştırdıklarını belirtmiştir.

Afrika Birliği kapsamında yan etkinlik olarak 04 Kasım 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen etkinliğe 15 ülkeden 18 kadın girişimci katılmıştır (Kenya’dan 1, Sudan’dan 2, Cezayir’den 1, Tanzanya’dan 1, Tunus’dan 2, Kamerun’dan 2, Nijerya’dan 1,  Angola’dan 1, Mısır’dan 1, Uganda’dan 2, Botswana’dan 1, Güney Afrika’dan 1, Fildişi Sahili’nden 1, Etiyopya’dan 1,  Namibya’dan 1 temsilci). Etkinlik kapsamında Afrikalı girişimcilere KOSGEB’in yapısı ve faaliyetleri ile girişimcilik konularında bilgilendirme semineri verilmiş, sonrasında ise saha ziyareti gerçekleşmiştir.

Yan etkinliğe katılan girişimciler; KOSGEB’i ve Türkiye’yi tanımayı amaçladıklarını belirterek özellikle Türk ve Afrikalı girişimcileri bir araya getirerek ülkelerarası yatırım ve ihracat hacminin artırılmasına yönelik işbirliği olanaklarını araştırmak, KOSGEB’in özellikle Girişimcilik Destekleri hakkında bilgilenmek ve iyi uygulamaları görmek amacıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdir.

04 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında; Açılış konuşmalarının ardından, KOSGEB hakkında detaylı bir bilgilendirme yapılarak, Afrikalı iş kadınlarına başta Girişimcilik Destek programı olmak üzere uygulanmakta olan destek modellerimiz ve KOBİ’lere yönelik çalışmalarımız hakkında sunumlar gerçekleştirilmiş ve KOSGEB’in uluslararası faaliyetleri hakkında bilgiler aktarılmıştır. Programın öğle sonrası bölümünde ise seçilen iki başarılı Gıda ve Teknoloji firmasına yönelik saha ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğin kapanış toplantısında; Afrikalı iş kadınları KOSGEB’in ev sahipliğindeki etkinliğin kendileri için son derece verimli geçtiğini, bu ziyaret ile Türkiye ile Afrika arasında büyük bir ticaret potansiyeli olduğunu fark ettiklerini, Türk KOBİ’leri ile işbirliğine hazır olduklarını ve KOSGEB’i tanımaktan duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.