Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 86. Enternasyonal Fuarı’nın açılışında KOSGEB standını ziyaret etti.
Tarih: 19 Ağustos 2017

Bu yıl 86'ıncısı düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) için Kültürpark Fuar Alanı'ndaki İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde açılış töreni düzenlendi. Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, KOSGEB Başkanı Prof.Dr. Cevahir Uzkurt, KOSGEB Başkan Yardımcısı Recep Ali Erdoğan ve KOSGEB yöneticileri katıldı.

KOSGEB standına yoğun ilgi

KOSGEB standını gezen Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir sonraki yıl gerçekleştirilecek olan fuarın temasının teknoloji olmasını isteyerek, bakanlığının bu konuda gerekli destekleri vereceğini ifade etti. Bakan Özlü, Türkiye'nin, her alanda yükselen ve dikkat çeken bir ülke olduğunu vurguladı.

KOSGEB Başkanı Prof.Dr.Cevahir Uzkurt, KOSGEB standına olan yoğun ilgiden memnuniyetini ifade ederek, Türk iş dünyası ve Türk firmalarının dışa açık , girişimci, yenilikçi ve üretim odaklı olduğunu anlatarak Türkiye'nin sanayi, teknoloji ve bilimin merkezi olmaya kararlı olduğunu söyledi. 

"İzmir, Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden birisi"

Fuarın açılış konuşmasını yapan Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, fuara 26 ülkeden üst düzey katılımcının iştirak ettiğini Rusya Federasyonu'nun bu yıl "partner ülke" olarak iştirak etmesinden büyük onur duyduğunu söyledi.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,"İzmir fuarı boyunca yapacağımız görüşmelerle birlikte, partner ülke Rusya ile aramızdaki ticaret hacminin daha da artacağına inanıyorum. Biliyorsunuz, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin hedefi 100 milyar dolardır. Bugün bu seviyenin çok gerisindeyiz ancak önümüzdeki dönemde önce bunu 50 milyar dolar seviyesine bilahare 100 milyar dolar seviyesine çıkartacağız." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,"İzmir fuarı boyunca yapacağımız görüşmelerle birlikte, partner ülke Rusya ile aramızdaki ticaret hacminin daha da artacağına inanıyorum. Biliyorsunuz, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin hedefi 100 milyar dolardır. Bugün bu seviyenin çok gerisindeyiz ancak önümüzdeki dönemde önce bunu 50 milyar dolar seviyesine bilahare 100 milyar dolar seviyesine çıkartacağız." dedi.

Özlü, İzmir'in Türk ekonomisinin fark yaratan şehirlerinden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ege Bölgesi ihracatının yüzde 60'ı İzmir'den yapılmaktadır. 2002 yılında 2 bin 973 olan İzmir'in ihracatçı sayısı, bugün 5 bine yaklaşmıştır. İzmir, toplam sanayi üretimimizin yüzde 10'unu karşılamaktadır. Bugün İzmir, Türkiye ekonomisinin itici güçlerinden birisi, nüfus açısından üçüncü, ticari açıdan Türkiye'nin ikinci büyük şehridir. İzmir sahip olduğu bu değerlerle ve potansiyeliyle, sadece Türkiye için değil, Akdeniz için de son derece cazip bir iş ve yatırım merkezidir. Hükumet olarak İzmir'in bu potansiyelini daha da artıracak, bu güzel şehri daha da ileriye taşıyacak projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz."

İzmir, İstanbul ve Ankara'yı birbirine bağlayacak olan otoyol ve hızlı tren projelerine değinen Bakan Özlü, İzmir'in tarih boyunca kültür, medeniyet ve ticaretin kesiştiği şehir olduğunun altını çizdi.

İzmir Fuarı'nın herkes için yeni kapılar açmasını, yeni kısmetler ve bereket getirmesini dileyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, fuarda emeği geçen herkese teşekkür etti.